מחקר שרק יצא וכבר הפך לפרקטיקה!

ברכות לד"ר סיגל קני-פז מבית הספר לעבודה סוציאלית

21 מרץ 2023
מחקר שרק יצא וכבר הפך לפרקטיקה!

ד"ר סיגל קני-פז, חברת סגל בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב וד"ר עדינה הופנונג אסולין מבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית, יצרו "מסמך הדרכה" לעובד הסוציאלי המפקח על המפגש הטעון בין הורה ביולוגי לילדו הנמצא במסגרת של אימוץ עם קשר או במשפחת אומנה. נפגשנו עם ד"ר קני-פז לשיחה על המודל החדש, אשר התפרסם בכתב העת Clinical Social Work Journal.

 

שלום סיגל, תוכלי לספר קצת על הרקע למודל ולמאמר החדש?

"בהחלט. כיום המצב הוא שבמקרים רבים העובד הסוציאלי המפקח קשוב למצב של איום על הילד ופחות לאפשרויות המניפולציה הרגשית או לטריגרים טראומתיים שעולים במפגש, וזה מצב בעייתי מאוד. החידוש הגדול שאנו מציעות הוא במתן תשומת לב לנקודת המבט של הילד, כמי שעבר טראומה עם ההורה עמו הוא נפגש".

ומה זה אומר מבחינת אחריות העובד הסוציאלי המפקח?

"מתוך הבנה שהמפגש, גם תחת פיקוח, משחזר עבור הילד דפוסים טראומתיים, העובד הסוציאלי המפקח נדרש להתייחס למפגש כהתערבות טיפולית. למשל, הוא צריך להיות אחראי להבניית המפגש – למשל להסביר לילד מה מותר ואסור להורה לעשות, או לנטרל את הסכנה שבנקודות הקריטיות כמו סיום המפגש או מעבר של הילד מדמות התקשרות אחת לשנייה. המודל שניסחנו כולל שבעה עקרונות מנחים שמסייעים לעובד הסוציאלי המפקח למלא טוב יותר את התפקיד של מי שמגן גם על הביטחון הפסיכולוגי של הילד".

אני מבין שהצורך במעיין קווים מנחים למפגשים טעונים כאלה עלה גם מהשטח?

"נכון. המחקר התחיל מתוך ליווי של מפגשים של הורים ביולוגיים עם ילדיהם שנמצאים באומנה ובאימוץ, אבל המודל שהצגנו כבר מיושם במקומות שונים בארץ ונלמד במסגרת קורס לשירות למען הילד, וקורס למרכזי קשר, בבית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה. המודל אף הוצג במספר כנסים בינלאומיים ויושם בחמישה שירותי אמנה בבלגיה. זה מאוד מעודד להיווכח שמחקר יכול להיות מתורגם תוך זמן קצר להגנה מעשית על ילדים בסיטואציה המורכבת הזאת". 

כל הכבוד ותודה על השיחה!
 

בתמונה, מימין לשמאל: ד"ר עדינה הופנונג אסולין וד"ר סיגל קני-פז
 

לקריאת המאמר

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>