תואר ראשון

אודות

המונח "עבודה סוציאלית" מציין פעילות מקצועית מאורגנת לפתרון בעיות שבתחום תפקודם החברתי של בני האדם. תכליתה של העבודה הסוציאלית להרבות את המשאבים העומדים לרשות בני-אדם, לשפר את איכותה של פעילות הגומלין ביניהם, להגדיל את שליטתם על תנאי חייהם, להעצים אותם ולאפשר להם תפקוד עצמאי. עבודה סוציאלית דרושה במיוחד במצבים של משבר, שינוי חברתי מהיר, מגבלות חברתיות וקיפוחים חברתיים ומיועדת להפחית את הפער הקיים בין האדם לבין החברה שבה הוא חי. עובדים סוציאליים מועסקים בארגונים, בסקטור הממשלתי והמקומי, במגזר השלישי (שלא למטרות רווח) ובמגזר הפרטי. הם עובדים במחלקות לשירותים חברתיים, בתי חולים, מרפאות קופת חולים, מרפאות פסיכיאטריות, שירותי מבחן לנוער ולמבוגרים, פנימיות, בתי ספר, בתי סוהר, בתי אבות, שירותי הגירה וקליטה, מפעלי תעשייה, משרד הביטחון, צבא ובאירגוני סנגור ושינוי חברתי.

 

לימודי התואר הראשון בבית הספר לעבודה סוציאלית מתקיימים במתכונת חד חוגית ונמשכים שלוש שנים. הלימודים כוללים קורסים תיאורטיים וקורסים יישומיים. במסגרת הלימודים, מתוודעים הסטודנטים והסטודנטיות למושגי יסוד במדעי החברה והרוח (פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, משפט, פילוסופיה של המדע, שיטות מחקר, סטטיסטיקה ועוד). הם רוכשים הבנה בתהליך התפתחותו של האדם ומשפחתו, לומדים על מערכות מדינת הרווחה והשירותים החברתיים במסגרתם הם פועלים. הם רוכשים ידע ומתנסים בשיטות הפעולה של העבודה הסוציאלית, ובבסיסן התיאורטי, האמפירי והאתי.

 

תואר ראשון בעבודה סוציאלית (BSW) מקנה רישוי לעסוק במקצוע העבודה הסוציאלית בישראל ). בוגר תואר ראשון בעבודה סוציאלית יכול להירשם בפנקס העובדים הסוציאליים ולעבוד כעובד סוציאלי בשדה. תואר זה מאפשר גם המשך לימודים בתארים מתקדמים, תואר שני בעבודה סוציאלית ותואר שני בתחומים וחוגים מגוונים.

 

מבנה תכנית הלימודים

תכנית הלימודים לקראת התואר "בוגר אוניברסיטה" בעבודה סוציאלית, מחייבת שלוש שנים של לימודים אקדמיים. הלימודים מלווים בהכשרה מקצועית בשדה – בשירותי רווחה שונים, בהדרכה אישית לאורך כל תהליך הלמידה. הלימודים מתקיימים 3 ימים בשבוע בבית הספר ויום (בשנה א') או יומיים בשבוע  (בשנים ב' ו-ג') במסגרות של ההכשרה המעשית.
לפירוט תכנית הלימודים

למידע מפורט ומערכת שעות

 

הכשרה מעשית בשדה

ההכשרה המעשית מהווה חלק חשוב בתהליך הלמידה של הסטודנטיות והסטודנטים לעבודה סוציאלית וחיונית לתהליך למידת המקצוע. ההתנסות בשדה משלימה את הלמידה התיאורטית המתקיימת באוניברסיטה ומאפשרת לסטודנטיות להתנסות הלכה למעשה בהתערבויות שונות הנכללות במקצוע העבודה הסוציאלית. הכשרה מעשית מתקיימת לאורך שלושת שנות הלימודים ומאפשרת לסטודנטיות לרכוש ידע "מן השדה", ולתרגל מיומנויות מקצועיות של קשר מסייע והתערבות מתוכננת עם פרטים, משפחות וקהילות בליווי הדרכה של עובדת סוציאלית  שהוכשרה להדרכה. שעות  הכשרה מעשית הן  בהתאם  לשעות  הפעילות  של הארגון  בו משובץ/ת הסטודנט/ית. על הסטודנטים להיערך לנוכחות מלאה בשרות בימי ההכשרה הקבועים בתכנית הלימודים (8 שעות עבודה ביום).
לפירוט נוסף אודות ההכשרה המעשית 

 

תנאי קבלה

מועמדים לבית הספר לעבודה סוציאלית חייבים לעמוד בתנאי הקבלה הכלליים של האוניברסיטה ,ושל בית-הספר לעבודה סוציאלית, על-פי המפורט בחוברת המידע למועמדים

קבלת התלמידים תתבסס על:

 1. ממוצע ציוני בחינות הבגרות.
   
 2. תוצאות בחינת הכניסה הפסיכומטרית.  
  ועדת הקבלה שומרת לעצמה את הזכות לזמן את המועמדים לראיון אישי ו/או קבוצתי, וכן לקבוע קריטריונים נוספים שלא פורטו בחוברת הרישום.
   
 3. לימודי אנגלית. 
  מועמדים שהתקבלו לבית-הספר לעבודה סוציאלית חייבים להגיע לרמת "מתקדמים א" באנגלית בטרם יתחילו בלימודיהם, ולהגיע לרמת "פטור" עד סוף שנה"ל הראשונה.

 

 • למידע מפורט יותר אודות תנאי הקבלה לתואר ראשון בעבודה סוציאלית אנא לאתר הרישום.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>