דבר ראש בית ספר​פרופ' עינת פלד,
ראש בית ספר לעבודה סוציאלית

 

 

שלום רב,

 

אני שמחה מאוד להיות שייכת למקצוע העבודה הסוציאלית, ולהיות חלק מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב.

 

מקצוע העבודה הסוציאלית הוא מקצוע מרתק, מאתגר וחשוב מאין כמוהו. הוא מבוסס על הבנה שמצוקות ובעיות עמן מתמודדים פרטים, משפחות וקהילות נובעות משילוב של גורמים אישיים וחברתיים. לכן עובדים ועובדות סוציאליים מבססים את פעולתם המקצועית על גישת "האדם בסביבתו", ולוקחים על עצמם תפקיד דואלי –מתן סיוע ליחידים ומשפחות לתפקד טוב יותר ולהגביר את איכות חייהם, יחד עם פעולה לקידום שינויים בקהילה, במדיניות או בחברה. תפקיד משולב זה נחוץ כדי ליצור סביבות חברתיות המאפשרות ל(א)נשים לצמוח, להתפתח, למצות את יכולותיהם וזכויותיהם וכדי למנוע בעיות ומצוקות חברתיות ומצבים של אפליה וקיפוח.

 

מקצוע העבודה הסוציאלית פועל בתוך מגוון רחב של שירותים חברתיים בישראל. הוא מסייע לילדים, לבני נוער, למבוגרים ולקשישים המתמודדים עם בעיות ומצוקות בתחומים מגוונים. עובדים סוציאליים מגישים שירותים ומתערבים בתחומי בעיה רבים הכוללים ילדים בסיכון, אלימות במשפחה, עוני ואבטלה, עבריינות והתמכרות, משפחות במשבר, הגירה, שיקום אנשים עם מוגבלויות פיזיות ונפשיות, שכול ואובדן, בעיות בריאות ועוד.

 

בבסיס הפרקטיקה של עובדים ועובדות סוציאליים נמצא ידע תאורטי, אמפירי ופרקטי. פרקטיקה זו תמיד תהיה מעוגנת במחויבות לערכים מקצועיים. קודי האתיקה של העובדים הסוציאליים בישראל ובעולם מדגישים מחויבות לקידום צדק חברתי, דמוקרטיה, שוויון, שותפות והשתתפות, מימוש זכויות אדם, קבלה וכבוד לזולת והבנה שלכל אחד מאתנו יש זכות למימוש עצמי. 

 

בית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל-אביב פועל ברוח ערכי המקצוע ועל פי תפיסת "האדם בסביבתו". הוא מחנך עובדים ועובדות סוציאליים לפעולה משולבת של שינוי הפרט ושינוי הסביבה, תוך ראיית האדם עמו עובדים כשותף ובעל ידע וכוח.

 

בית הספר מהווה קהילה תוססת של סטודנטים, חברי סגל אקדמי ומנהלי ומדריכים. מתרחשים בו, במשולב, הכשרה לעבודה סוציאלית לתארים שונים, מחקר בתחומים חברתיים מגוונים ומעורבות חברתית.

 

חברי הסגל שלנו הם חוקרים מובילים בתחומם. הם מפרסמים את מחקריהם בכתבי עת חשובים בישראל ובעולם ומופיעים בכנסים מרכזיים במדינות שונות ונותנים בהם הרצאות פתיחה. הם זוכים בקרנות מחקר תחרותיות ומקדמים את הידע התאורטי במגוון התחומים אותם הם חוקרים. המדריכים בשדה הם עובדים סוציאליים בעלי ניסיון, ידע ומוטיבציה להדריך סטודנטים.

 

חברי הסגל והמדריכים בלימודי השדה משקיעים זמן, אנרגיה ומחשבה בחינוך הסטודנטים ובהכשרתם. אנו רואים אתגר גדול וזכות גדולה לחנך עובדים ועובדות סוציאליים להיות אנשי מקצוע בעלי ידע, מיומנויות וערכים, המסוגלים לספק שירותים חברתיים טובים ומותאמים מתוך רגישות וידע מקצועי. אנו שואפים כל הזמן ליצור בבית הספר סביבה לימודית שתאפשר לסטודנטים ללמוד ולצמוח.

 

חברי הסגל של בית הספר משלבים בעבודתם המדעית גם פעולות שונות לקידום מדיניות חברתית ושירותים חברתיים. זאת באמצעות מגוון רחב של פעולות, כגון: השתתפות בוועדות הקובעות מדיניות, מתן יעוץ לצוותים של שירותים חברתיים, השתתפות בוועד מנהל של ארגונים חברתיים או מתן יעוץ לקובעי מדיניות.

 

הסטודנטים בבית הספר שלנו הם קהילה דינמית, אכפתית ומעורבת. הם לוקחים חלק במגוון רחב של יוזמות ופעולות חברתיות בתוך בית הספר ומחוצה לו. זוהי כבר מסורת ארוכה שפועל בבית הספר גרעין של "עוסים שינוי", שיחד עם הקליניקה לשינוי מדיניות מארגנים מגוון רחב של פעולות שנועדו להשפיע על מדיניות חברתית ברמות שונות. הסטודנטים בבית הספר גם יצרו לעצמם פורומים וקבוצות לקידום למידה, תוך יצירת שותפויות וחברויות חדשות.  

 

חברי הסגל המנהלי של בית הספר חדורי מוטיבציה לסייע לסטודנטים בשלבי הלמידה. כבר מספר שנים סגל זה זוכה לציונים גבוהים ביותר במתן שירות ויחס לסטודנט.

 

אני שמחה וגאה לעמוד בראש בית הספר הזה. בבית מקצועי זה למדתי לתואר ראשון, שני ושלישי, וגדלתי בו להיות עובדת סוציאלית, חוקרת ומחנכת. זהו בית שאפשר לי לפתח ידע, להכשיר סטודנטים ולעסוק בהשפעה על המקצוע והמדיניות החברתית.

 

אני מזמינה אותך, בחום רב, להיות חלק מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב ולהצטרף לקהילתו. הן כסטודנט/ית לתואר ראשון, שני, שלישי או לימודי השלמה לעבודה סוציאלית, הן כסטודנט/ית במסגרת לימודי השתלמויות, הן כחבר/ת סגל, הן כמדריך/כה במסגרת ההכשרה המקצועית בשדה והן כמשתתף/פת במגוון רחב של כנסים הנערכים בבית הספר. אין לי ספק שבית הספר יאפשר לכם חווית לימוד וצמיחה.

 

להתראות,

פרופ' עינת פלד

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive