לומדה חדשה להדרכת א/נשי מקצוע בתחום הטיפול והחינוך בדבר חובת הדיווח על חשד לפגיעה בקטינים וחסרי ישע

הלינק ללומדה למטה

לומדה חדשה להדרכת א/נשי מקצוע בתחום הטיפול והחינוך בדבר חובת הדיווח על חשד לפגיעה בקטינים וחסרי ישע

לומדה חדשה להדרכת א/נשי מקצוע בתחום הטיפול והחינוך בדבר חובת הדיווח על חשד לפגיעה בקטינים וחסרי ישע

ד"ר אדוה ברקוביץ' רומנו, המלמדת בבית הספר לעבודה סוציאלית ומתמחה בשימוש בטכנולוגיה בשדה הרווחה, וענת גולדשמיד, סטודנטית שנה ג לעבודה סוציאלית, מגישות כעת לא/נשי המקצוע כלי דיגיטלי לזיהוי מקרים בהם חלה חובת דיווח, לפי חוק העונשין, על חשש לפגיעה בקטינים/ות וחסרי/ות ישע.

פגשנו את ד"ר ברקוביץ' רומנו לשיחה על היוזמה החדשה. שלום ד"ר ברקוביץ' רומנו, תוכלי לספר קצת על הרקע שלך בחיבור טכנולוגיה לשדה הרווחה?

"יש לי ניסיון בפיתוח טכנולוגי לפתרון בעיות חברתיות. למשל פיתחתי אפליקציה לחינוך מיני לנוער ולומדות לא.נשי מקצוע, וכיום אני מתכננת הקאתון לנוער לקידום שוויון מגדרי ומניעת אלימות מינית. לקראת יום המאבק באלימות נגד נשים שיחול ב-25 לחודש זה, ניסיתי לחשוב על חידוש שיטמון בחובו אפשרות לשיפור, ושאציג אותו יומיים קודם במסגרת יום עיון לסטודנטיות בנושא פגיעות מיניות".

ואיך נולד הרעיון לכלי דיגיטלי שיסייע בהחלטה האם חלה חובת דיווח?

"הצורך עלה מסטודנטיות לעבודה סוציאלית, שהרגישו חוסר בטחון בנושא זה, וגם מהשטח, ממקרים רבים בהם א/נשי מקצוע לא היו בטוחים למי לפנות ומתי, ולעיתים חוסר הדיווח הביא לתוצאות קשות. כיום, עם הטכנולוגיה שמאפשרת הנגשת מידע בצורה זמינה, ממש אין סיבה שיהיו פערי מידע כאלה".

ומה היה נדרש על מנת להכין את הלומדה?

"שיתוף פעולה של כמה א/נשים טובים שעשו את הכל בהתנדבות! בראש ובראשונה ענת גולדשמיד, שהיתה שותפה מלאה בפיתוח, וגם אור דניאל, מומחה לטכנולוגיות למידה ופרופ' כרמית כץ, שעברה על הלומדה והעבירה משוב משמעותי".

ומי קהל היעד של הכלי הדיגיטלי החדש?

"כל מי שבא/ה במגע עם קטינים/ות וחסרי/ות ישע במסגרת תפקיד כלשהו. זה יכול להיות א/נשי מקצוע בתחום הטיפול והחינוך וזה יכול להיות גם מדריכ/ה בתנועת נוער או בחוג. וגם לציבור בכלל ששם לב למשהו חריג. הלומדה מוליכה את המשתמש/ת צעד אחר צעד לפי נסיבות המקרה, עד למסקנה האם חלה חובת דיווח או לא. אני ממליצה לשמור את הקישור כ'קיצור דרך' בנייד או להכניס אותו לרשימת ה-Bookmarks, או ה-Favorites כך שברגע שמתעורר חשד, אפשר יהיה לגלות מיד האם חלה חובת דיווח. אגב, חשוב לדעת, במיוחד בהקשר של אלימות נגד נשים, שגם כאשר לא מדובר בקטין/ה או חסר/ת ישע, יש חובת יידוע של א/נשי מקצוע כלפי הנפגע/ת על המענים האפשריים".

תודה רבה על השיחה וכל הכבוד על היוזמה!

הקישור ללומדה:

https://view.genial.ly/62ee844499ee93001272.../presentation-

בתמונה, מימין לשמאל, ד"ר אדוה ברקוביץ' רומנו וענת גולדשמיד.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>